Основні відмінності процедури тендерних торгів

Тендерні закупівлі – це одна з часто використовуваних форм електронних торгів, що також має певну систему, якої повинні дотримуватися як організатори подібних закупівель, так і постачальники, що хочуть в них взяти участь. 

Тендер – це перша процедура, що була запущена в системі ПроЗорро. Можна навіть говорити, що головним завданням створення ПроЗорро було проведення відкритих публічних закупівель. Саме з метою запобігання розкрадання бюджетних коштів була реалізована система електронних тендерів, що все ще активно практикується та доступна кожному бажаючому для її використання.

Якщо розглядати тендерні торги і продаж того ж майна боржників, проведення аукціонів з правом на вимогу по кредиту та інші процедури, то можна визначити досить багато відмінностей, які є справді вагомими.

Для ознайомлення з реальними оголошеннями, можна скористатися енергетичною біржою України, просто перейшовши за посиланням sale.ueex.com.ua/filter/bankrupts-property. Як варіант, можна обрати інший електронний майданчик, але впевнившись в наявності акредитації в ПроЗорро.

Переходячи до основних відмінностей формату тендерних торгів, можна звернути увагу на наступні моменти:

  • Проведення тендерної процедури має завжди одну мету – вибір учасника, що пропонує найбільш вигідні умови контракту. Завданням державної організації є економія бюджетних коштів, тому основний акцент робиться саме на економічну складову;
  • Типи предметів в тендерних торгах – мова йде про те, що саме може бути предметом закупівлі. Якщо в аукціонах це повинен бути саме товар з конкурентною ціною, то в тендерних торгах окрім товарів та об’єктів, це можуть також бути різні послуги та навіть виконання робіт.  Сюди можна віднести будівництво доріг, реконструкцію об’єктів, проектування різних споруд і безліч інших видів робіт;
  • Підвищений рівень захисту – тендерні торги є особливими, тому що основною метою є саме збереження державних коштів. Саме тому, особлива увага органів контролю звертається на те, щоб не допускати ніяких махінацій зі сторони учасників та самих організацій. Відповідно, всі можливі схеми з махінаціями дуже швидко відсіюються;
  • Формат визначення переможця – в тендерному форматі замовник хоч і зобов’язаний робити акцент на економічній складовій, у нього є змога аналізувати всі оголошення й звертати увагу на всі важливі критерії. У випадку з аукціонами, організатор процедури є менш гнучким і система автоматично визначає переможця, на що він не може навіть вплинути.

Насправді, відмінностей значно більше і вони проявляються майже у всіх аспектах.  Але, є також і певні схожі моменти, що є справді важливими.

Основна характеристика, яка є однаковою в тендерних торгах та інших процедурах – це використання системи ПроЗорро, що гарантує прозорість процедури та її легальність.

Державні торги СЕТАМ – що це і для чого воно потрібно

Цікавим і справді перспективним напрямком в державних торгах можна вважати реалізацію арештованого майна. Такі лоти стали з’являтися на електронних майданчиках не так давно, але через економічну складову та просту процедуру, їх кількість дуже стрімко збільшується

Система електронних торгів арештованим майном дозволяє учасникам економити на купівлі об’єктів нерухомості, транспорту та електроніки близько 20-25% від ринкових цінників. Більш того, самі торги таким майном є абсолютно легальними і процедура підготовки до участі в такій процедурі не є якоюсь занадто складною та незрозумілою.

Саме майно, що виставляється на торги вважається арештованим з тієї причини, що через регулярну несплату внесків по кредиту, воно конфіскується у боржника й повертається на баланс держави. Далі, згідно з вимогами Українського законодавства, таке майно реалізується в форматі електронного аукціону.

В момент, коли визначається переможець і підписується відповідна угода між сторонами, арештоване майно знімається з реєстру і стає цілком легальним. Відповідно, переможцем в торгах отримується об’єкт, коли він вже не є арештованим.

Куди потрібно завантажувати звіт про результати відкритих торгів

Підписання угоди між замовником і переможцем в торгах – це одна з кінцевих процедур, але є ще додаткові вимоги до учасника, про які потрібно пам’ятати.

Перш за все, це формування звіту про підписання угоди, до якого вноситься вся інформація про процедуру, враховуючи цінову пропозицію та дату укладання домовленостей.

Друга важлива умова – це формування звіту про результати відкритих торгів, що також є важливим пунктом і його виконання також не повинно ігноруватися. 

Говорячи про будь-який звіт, що створюється на основі певної процедури в електронних торгах, він повинен завантажувалися до системи ПроЗорро. Одна з функцій даної платформи полягає в збережені даних і це стосується і звітів, які потрібно завантажувати до системи протягом вказаного періоду.