Можливі санкції для учасників біржових торгів

Проведення біржових торгів – це процедура, яка може відбутися за умови, якщо було подано більше 2-х заявок. У випадку, якщо не було надіслано достатньо пропозицій, торги можуть бути перенесені на іншу дату, в той час як мінімальна ставка для участі в торгах може бути зменшена.

Біржові торги, як і будь-який інший формат електронних аукціонів, повинен проходити в рамках діючого українського законодавства. Це означає, що процес не може проходити без використання системи ПроЗорро.

Важливо, щоб кожен лот, що виставляється на торги, відповідав всім основним вимогам та не порушував жодного пункту з діючого закону про проведення закупівель в форматі торгів. Для того, щоб дізнатися більше про індекси, котирування та інші аспекти, пов’язані з біржовими торгами, вам буде достатньо скористатися запитом https://www.ueex.com.ua/eng/ueex/sections-council/representatives-electric-power/, що дасть вам відповіді на велику кількість запитань. 

Що стосується вибору електронного майданчика, де можна буде ознайомитись з повним переліком оголошень, то це можна зробити на сайті української енергетичної біржі.

Що потрібно знати про застосування санкцій

Почати варто з того, що вони можуть активно застосовуватися як до учасників, що беруть участь в торгах, так і до організаторів, які можуть виконувати не всі обов’язкові умови, що чітко прописані в діючому законодавстві.

На сьогодні, найбільш частими причинами застосування санкцій до учасників можна назвати наступні дії:

  • Надання недостовірної інформації – це стосується як основного пакету документів, так і додаткових сертифікатів, виписок, податкових документів та інших паперів;
  • Не активність – це означає, що користувач подав заявку, вона була схвалена та допущена до участі в аукціоні, але сам учасник після цього не проявляв ніякої активності і не приймав участі в самих торгах;
  • Відмова від підписання угоди по біржовим торгам – мова йде про ситуації, коли переможець в торгах відмовляється підписувати кінцевий договір, згідно якого йому доведеться виконувати частину взятих на себе зобов’язань;
  • Дії, направлення на ускладнення процедури ведення торгів – це означає, що учасник перешкоджає ходу процедури, використовуючи при цьому різні методи;
  • Відмова від сплати внеску за біржовий контракт – це ще одна часта причина, коли користувач не бажає вносити відповідний внесок для того, щоб можна було підписати контракт;
  • Невиконання умов, прописаних в біржовому договорі – це ситуації, коли користувач уже переміг в біржових торгав, підписав угоду, але не має бажання виконувати свої зобов’язання, взяті на себе в процесі підписання самого договору.

На сьогодні, це і є основні причини, чому система ПроЗорро може накладати на учасників біржових торгів санкції.

Ще одне цікаве питання стосується того, які види санкцій є найбільш частими і на сьогодні можна акцентувати увагу на наступних варіантах покарання:

  • Винесення попередження, яке зберігається в системі і надалі отримати перемогу в торгах буде вже значно важче;
  • Позбавлення права брати участь в торгах – в залежності від ситуації, це може бути тимчасова або ж постійна міра;
  • Від мова в реєстрації – це одна з простих санкцій, що не дає можливості взяти участь в боротьбі за якийсь конкретний лот;
  • Штраф – його сума також залежить від вчиненого порушення;

Щоб не зіштовхнутися з подібними санкціями, варто з самого початку приділити серйозну увагу ознайомленню з конкретним лотом та умовами договору.

Як навчитися користуватися ПроЗорро

Насправді, система ПроЗорро – це досить простий та зручний сервіс, що одночасно виконує роль контролюючого органу та центральної бази даних.

Перше, що потрібно зробити користувачеві, який зацікавлений в тому, щоб користуватися системою ПроЗорро та брати участь в торгах, це більш детально поглибитися в такі моменти, як:

  • Принцип роботи системи ПроЗорро та її основне призначення;
  • Вибір акредитованого електронного майданчика в системі ПроЗорро;
  • Правильне оформлення тендерного пакету документів, що буде обов’язковим для участі в торгах;
  • Ознайомлення з процедурою реєстрації, що розпочинається саме в ПроЗорро;
  • Пошук цікавих лотів, що відбувається не в системі, а на електронних майданчиках.

Це декілька основ, які є найбільш важливими для користувачів, яким раніше не доводилось брати участі в торгах.

На сьогодні, система ПроЗорро дає можливість брати участь не лише в тендерних замовленнях, але й комерційних торгах.

Тому, потрібно серйозно підходити до вивчення всіх питань і починати потрібно з тих моментів, що є найбільш актуальними для вас на конкретно взятий момент. Пам’ятайте, що у вас завжди є можливість проконсультуватись з службою технічної підтримки та отримати відповіді на велику кількість важливих питань.