Після запуску відкритого ринку газу, торгівля блакитним паливом в Україні ведеться через біржі. Це дозволяє забезпечити ефективну взаємодію між покупцями та продавцями, відкриту конкуренцію та встановлення чесної, справедливої ціни. Отримати актуальну інформацію про ринкові ціни на природний газ можна на сайті Української енергетичної біржі за посиланням: www.ueex.com.ua/rus/auctions/gas-cost-calculator/.
Товарно-сировинні біржі та їх призначення
Товарно-сировинні біржі спеціалізуються на торгівлі сировинними товарами. Товари (сировина) діляться на наступні основні категорії:
- енергетична сировина – сира нафта, природний газ;
- метали – дорогоцінні метали (золото, срібло, платина) та індустріальні метали (свинець, олово, нікель, цинк, алюміній, мідь);
- сільськогосподарські продукти – кава, какао, цукор, соя, пшениця, апельсиновий сік, бавовна, а також домашню худобу;
- інші.
Реалізувати пряме право власності на товар досить складно, що головним чином пов’язане з проблемами зберігання товару. Тому торгівля товарами й сировиною в основному ведеться за допомогою похідних фінансових інструментів, таких як ф’ючерсні та опціонні контракти. Таким чином, через товарні біржі здійснюють купівлю та продаж не товарів, а стандартизованих контрактів на їх поставку в майбутньому. При здійсненні операцій на біржі продавець контракту бере на себе зобов’язання продати, а покупець – купити певну кількість біржового товару у визначений термін у майбутньому за ціною, яка визначається в момент угоди. Саме таким чином в Україні сьогодні купується та продається природний газ.
Особливості біржової торгівлі
Торгівля товарами (сировиною) різниться в залежності від мети, яку вона переслідує.
Хеджування цінових ризиків. Виробники та споживачі сировини зацікавлені в тому, щоб заздалегідь зафіксувати ціну на певний термін й мати можливість прогнозувати свої доходи, витрати. Наприклад, видобувне підприємство, яке планує в майбутньому продавати сировину, може хеджувати ціновий ризик, продаючи ф’ючерсні контракти. А виробник може придбати ф’ючерси, якщо у нього в будь-який певний день в майбутньому з’явиться необхідність придбати сировину.
Спекулятивні угоди – отримання прибутку в результаті цінових коливань, прогнозуючи рух цін в майбутньому. У порівнянні з традиційною торгівлею товарами з постачанням й повним розрахунком, у торгівлі ф’ючерсами є ряд переваг. За придбання товару здійснюється тільки частковий розрахунок. Торгівля сировиною через біржу приваблює багатьох учасників ринку, тому що дозволяє купувати товар без необхідності зберігати його під час дії ф’ючерсного контракту. Компанії не тільки несуть менші трансакційні витрати, але й отримують змогу купувати природний газ напряму у постачальників без посередників.